streda 4. júla 2018

Daj mi tvoje meno

Ako začať. Láska pretkaná posadnutosťou vzniknutou z vášne.

Toto je niečo, akoby ste recenzovali Utrpenie mladého Werthera od Goetheho alebo Charlieho malé tajomstvá od Stephena Chboskeho.

Anotácia:
Môže vás pártýždňový vzťah poznačiť na celý život? Čo ak v sedemnástich rokoch prežijete tú najintenzívnejšiu skúsenosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje? Daj mi tvoje meno je strhujúcim príbehom lásky, ktorá vzplanie medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom, hosťom Elieho rodičov, počas jedného leta na slnečnej talianskej riviére. Obaja najskôr predstierajú ľahostajnosť, ale postupne ich čoraz viac pohlcuje vzájomná príťažlivosť – prerastajúca do posadnutosti aj strachu, fascinácie i túžby. Úprimná, nesentimentálna pocta ľudskej vášni od oceňovaného autora Andrého Acimana sa stala predlohou pre rovnomenný film, ktorý získal Oscara za adaptovaný scenár a bol nominovaný na Zlatý Glóbus vo viacerých kategóriách vrátane ocenenia za najlepší film roku 2017.


pondelok 7. mája 2018

Príbehy na dobrú noc pre rebelky


Obyčajne zásielku preberám z pohodlia domova, avšak kuriér ma zastihol počas vyučovania a vďaka chápajúcim učiteľom mi bolo dovolené knihu prebrať – úprimne povedané, reakcia mojich spolužiakov bola úplne očakávaná, no voči tomuto titulu absolútne nefér!

„Jéj, ty si si objednala rozprávkovú knižku?“  

Príbehy na dobrú noc pre rebelky sú novodobé rozprávky, ktoré nehovoria o princeznách, ale o ženách, ktoré zmenili svet. Inšpirujú dievčatá stovkou hrdinských príbehov žien od kráľovnej Alžbety až po Serenu Williamsovú. Ilustrácie zhotovilo 60 umelkýň z každého kúta našej planéty, je to jedna z najoriginálnejších kníh v histórii kolektívneho financovania.


utorok 17. apríla 2018

Paríž je vždy dobrý nápad

Bohužiaľ, musím uznať, že knihy, kvôli ktorým by som skákala do rieky („knihy, ktoré by ma nútili rozmýšľať“) ma momentálne obchádzajú.

Anotácia: 
Rosalie Laurentová je majiteľkou malého čarovného papiernictva v parížskej štvrti St. Germain a nemala by nič proti tomu, keby si ľudia častejšie posielali pohľadnice. Jej špecialitou sú totiž blahoželania, ktoré vyrába vlastnoručne na želanie zákazníkov. Iba pri vlastných želaniach nemá mladá grafička veľké šťastie. Každoročne v deň svojich narodenín zhodí Rosalie z Eiffelovej veže jednu pohľadnicu so svojím prianím – no zatiaľ sa jej ani jedno nesplnilo.

Jedného dňa sa v jej obchode objaví starší pán, zakopne o stojan s pohľadnicami, zhodí ho a tým sa spustí reťazová reakcia. Je to slávny autor kníh pre deti Max Marchais, ktorý ju požiada, aby ilustrovala jeho najnovšiu a pravdepodobne i poslednú knihu. Rosalie veľmi rada súhlasí a z dvoch osamelých ľudí sa stanú priatelia. Ich kniha Modrý tiger získa prestížnu cenu za detskú literatúru a čestné miesto vo výklade Rosalinho obchodu. Keď krátko nato zakopne o stojan v obchode ďalší zákazník, tentoraz atraktívny cudzinec, Rosalie prestane veriť v náhodu. No ešte skôr, ako sa do mladého profesora literatúry z New Yorku zaľúbi, dostane sa s ním do neprekonateľného sporu. Lebo dotyčný je presvedčený, že príbeh o modrom tigrovi patrí iba jemu...

nedeľa 1. apríla 2018

Gala Dalí

Ešte nikdy ma tak veľmi neznechucovali obe postavy, ktoré boli v diele kľúčové. Aj keď to boli psychopatické matky, nájomní blonďatí vrahovia či zákerné bytosti s nadprirodzenými schopnosťami ovládať všetko a všetkých, nič sa nevyrovnalo tomuto páriku surrealistických „umelcov“.

Příběh nekonvenční ženy, která se v mládí vydala z rodného Ruska do Paříže, protože věřila ve svůj výjimečný osud i schopnost rozpoznat a rozvinout geniální talent muže vedle sebe. Vedl ji k tomu tarot, jehož výkladem se celý život řídila. I proto je román strukturovaný do 22 kapitol s názvy podle tarotových karet Velké arkány.
Ctižádostivá Elena Dimitrijevna Diakonovová, známá jako Gala Dalí, objevila po svatbě s budoucím avantgardním básníkem Paulem Éluardem kouzlo erotiky a sexu i to, že díky nim může druhého ovládat. Její ložnicí poté prošla dlouhá řada mužů, mimo jiné také německý expresionistický malíř Max Ernst. Lišili se od sebe jako noc a den, byli různého věku i původu, malíři, spisovatelé, šlechtici, plebejci, bohatí i chudí. Manželství pro ni bylo ze společenských i ekonomických důvodů nezbytné, na věrnosti nesešlo.

Ve chvíli, kdy potkala Salvadora Dalího, jednoho z budoucích velikánů moderního umění, okamžitě poznala, že její životní role je po jeho boku. Opustila muže a dceru a stala se nepostradatelnou inspirací a zásadním fenoménem při formování výjimečného umělce.


piatok 2. marca 2018

Kto mi ide po krku

„Hm a čo takto si prečítať niečo mimo mojej rutinnej zóny?“
„A nebude to zvláštna recenzia, keď z toho žánru nemáš veľa poznatkov?“
...
„Nezačína tak každé nové dobrodružstvo?“

Dobrodružstvo, strach, nádej, smrť. No nie len to – z toho, čo vyzerá ako obyčajná detektívna zápletka sa vyvinie nečakaný zvrat udalostí a vy si uvedomíte – kto je tu vlastne hlavná postava?

Anotácia:
Keď sa štrnásťročný Jace Wilson stane svedkom brutálnej vraždy, nič už nemôže byť ako predtým. Obyčajný tínedžer sa zrazu stane korisťou, ktorú nemilosrdne prenasledujú dvaja sociopatickí zločinci. Jace nevyhnutne potrebuje dobrý úkryt, a tak pod prísne utajenou falošnou identitou odchádza hlboko do hôr v Montane, kde sa zapojí do výcvikového programu prežitia v divočine. Tí, čo idú chlapcovi po krku, sa však nezastavia pred ničím. Keď narazia na jeho stopu, začína sa desivá naháňačka...Toto bola moja prvá kniha od spisovateľa Michaela Korytu. Popravde, kniha sa ani ku mne nemala dostať, no názor môjho blízkeho príbuzného zložený zo slov skvelý autor, pútavý príbehv jeho knihách ma vždy niečo prekvapí ma navnadil, priznám sa. Chcela som spoznať autora, ktorý bol terčom chvály a presvedčiť sa, či aj mne bude svojou tvorbou blízky. Konečná odpoveď ma až tak neprekvapila, pretože už po prvých šesťdesiatich stránkach hociktorej knihy zistíte, či je hodná vašej pozornosti. Milí moji, tu vám ich stačí 32 a poriadne sa zamyslíte.

Štýl autorovho písania, čo sa týka skrytých postáv mi v mnohom pripomínal Agathu Christie, aj keď je Koryta oproti tejto dáme stelesnené 21. storočie. Kniha má tri časti: Neviditeľný svedok, Tí, čo zomierajúPochovajte ich vysoko. Časti sa delia na kapitoly z rôznych pohľadov – opisujú plynule dej a bez nich by bol príbeh neúplný, aj keď sa môže stať, že kapitola začne pohľadom Ethana a končí pohľadom Jacea, no vždy to sedí do dejovej linky. 
                    
Aj keď mám záporné postavy rada a tí najväčší zloduchovia sú mojimi obľúbenými postavami, v tomto prípade som si Jacka a Patricka, sociopatických bratov-vrahov, nevšímala pri každom ich kroku, pri tejto knihe ma skôr zaujali kladné postavy.
Či si knihu prečítate, lebo máte radi trilery alebo jednoducho preto, že sa vám páči obálka, je to úplne jedno. Hlavné je, či knihu dočítate. Avšak, varujem vás – keď si budete myslieť, veď tu ma už nemá čo prekvapiť, práve v ten moment sa stane nečakané odhalenie. Príbehy o sebe rozprávajú samostatne a potom sa prepletajú ako korene starého stromu. Mnohokrát v nich ide o lásku a utrpenie, minulosť, či vykúpenie.

 Takže, čo takto ísť na víkend na hory? 

Za knihu veľmi pekne ďakujem www.albatrosmedia.sk/ 

streda 21. februára 2018

Půlnoční modř


Veľa ľudí k čítaniu nehľadá ťažké romány, ktoré sa zložito čítajú, samozrejme, potom som tu ja a niektorí moji spolužiaci, ale niečo jednoduché, čo sa číta samo, takú „oddychovečku“. Stále sme pri tom istom a týmto titulom som už venovala dosť úvodov k recenziám, takže v krátkosti, oddychovka, pri ktorej konečnej zápletke sa budete trochu o hlavnú postavu obávať.

Anotácia:
Holandsko druhé poloviny 17. století. Výtvarně nadaná Catrijn se po smrti svého o dost staršího manžela vydává z rodné vesnice poblíž Alkmaaru žít do města, jak vždy toužila. Získá místo hospodyně u bohaté rodiny v Amsterdamu, kde v té době žije a tvoří i Rembrandt van Rijn. Catrijn je zde šťastná, záhy je však kvůli stínu z minulosti nucena dobré místo opustit a odejít až do vzdáleného Delftu. Přijme nabídku pracovat jako malířka v keramické dílně a podílí se na zrození věhlasné holandské fajánse. Najde tu blízké přátele, mezi jinými  i Jana Vermeera, a také svou životní lásku. Přicházejí však těžké časy.
V Delftu dojde k obrovskému výbuchu muničního skladu, který v roce 1654 zničil velkou část města. A vzápětí do příběhu razantně vstoupí morová rána, která ve stejném roce postihla většinu země a jež navždy změní i život Catrijn.

Simone van der Vlugt provádí svou hrdinku fascinujícím obdobím holandské historie, zlatým věkem 17. a počátku 18. století, kdy došlo k nebývalému rozmachu obchodu, vědy a umění. Nechává ji putovat napříč Holandskem, prožít skutečné historické události i potkat reálné postavy a prostřednictvím jejího lidsky silného příběhu vykresluje plastický obraz doby dávno minulé.

pondelok 19. februára 2018

Labutě z Páté Avenue


História je vám otvorená. Stačí len nahliadnuť, čítať a nechať sa ňou vtiahnuť.

Vôbec nemusíte poznať Trumana alebo jeho Raňajky u Tiffanyho. Nemusíte mať ani šajnu o tom, kto bola Babe Paleyová. Táto kniha ich predstaví, ukáže, a vás chytí túžba prezerať si ich spoločné fotografie na Pintereste alebo prečítať si román Chladnokrvne, nič medzi tým.
Ak sa mám priznať, nemala som tušenie kto je Babe, od Trumana som síce zbožňovala Raňajky u Tiffanyho, no nevedela som o žiadnych jeho ďalších dielach. Jeho život mi bol veľkou záhadou, nevedela som o ňom prakticky nič. Momentálne to beriem ako malý prehrešok, lebo keby som sa o tohto spisovateľa viac zaujímala, aspoň by ma tento román tak extrémne nešokoval.
 
Anotácia:
Ze všech hvězd newyorské smetánky září Babe Paleyová nejjasněji. Její dokonalá tvář pravidelně zdobí stránky časopisu Vogue, její vybraný vkus a styl je všemi obdivovaný. Jak se zdá, Babe má všechno: peníze, krásu, osobní kouzlo, šperky, vlivné přátele, váženého manžela, nádherné rezidence. Pod spořádaným, elegantním zevnějškem však přebývá vášnivá, osamělá žena toužící po opravdové lásce a niterném vztahu.

Pak se objeví Truman Capote.

Drobný, zlatovlasý génius s gigantickou osobností doslova vpadne na scénu a pořádně zatřese s Babe a ostatními „labutěmi“, jak výstižně svou skupinku elegantních přítelkyň z nejvyšší společnosti pojmenoval.
Díky nim získá Capote výjimečný přístup do zákulisí manhattanské elity, přímo k nejužšímu kroužku mocných, opředenému skandály a drby.
Nepochybujíc o jeho oddanosti, Babe si ani ve snu nedokáže představit, jakou spoušť za sebou Truman zanechá. Když se z člověka ale jednou stane vypravěč příběhů, nepřestane jím být ani tehdy, když se mu v největší důvěře svěří někdo blízký…

Trumanova proslulost dosahuje vrcholu, když se na jeho hvězdný maškarní Černobílý ples (Black and White Ball) sjíždějí takové celebrity jako Frank a Mia Sinatrovi, Lauren Bacallová či Rose Kennedyová.
Velmi záhy však Truman Capote zažehne literární skandál, jehož zničující následky budou doznívat ještě mnoho let poté.